![](https://pohjajarvakool.ee/wp-content/uploads/2024/05/Albu-logo-vaiksem.png)
- tund 8.20–9.05
- tund 9.15–10.00
- tund 10.10–10.55
- tund 11.05–11.50
Lõuna
- tund 12.05–12.50
- tund 13.00–13.45
- tund 13.50–14.35
- tund 14.45–15.30
I trimester 01.09—29.11. 2024
II trimester 02.12.2024—14.03. 2025
III trimester 17.03—09.06. 2025
I poolaasta 01.09. 2024—24.01. 2025
II poolaasta 27.01.—09.06.2025
I vaheaeg 21. oktoober 2024. a kuni 27 oktoober 2024. a;
II vaheaeg 23. detsember 2024. a kuni 5. jaanuar 2025. a;
III vaheaeg 24. veebruar 2025. a kuni 2. märts 2025. a;
IV vaheaeg (v.a 12. klass) 14. aprill 2025. a kuni 20. aprill 2025. a;
V vaheaeg (v.a lõpuklassid) 10. juuni 2025. a kuni 31. august 2025. a.
Projektid
- Hansenist Tammsaareni võistulugemine
- Teaduspäevad
- Albu kool 100
- KIK Rohepööre
Võistulugemine
Kirjandusklassik A. H. Tammsaare loomingu võistulugemine sai alguse 2004. aastal. Mõte tekkis sellest, et Albu vald on suurkirjaniku kodupaik ning tol hetkel puudus vabariigis üleriigiline proosalugemiskonkurss.
Esimesele võistulugemisele eelnes Tammsaaret väärtustav Eduard Ubalehe ja Ivi Madisoni korraldatud Tammsaare päev 2003. a. Külalisteks olid Järva-Madise kirikuõpetaja Pille Salveste ja H. Treffneri Gümnaasiumi õpetaja Helgi Tering.
Eestis olid tuntud Liivide luulekonkurss Alatskivil, “Koidulauliku valgel” Pärnus ning Betti Alveri võistlus Jõgeval. Proosalembesed lapsed jäid sageli kõrvale.
Uue konkursi eesmärgiks oli anda koolinoortele võimalus üksteisega rinda pista proosalugemises, populariseerida Tammsaare loomingut, tutvustada kirjaniku sünnipaika ning anda lugejaile näitlejate juhtnööre etlemisoskuse arendamiseks.
Korraldus
Võistulugemise hindamisjuhend näeb ette lugeda peast kuni 5-min katkendi või pala kirjaniku loomingust. Õpilasi hinnatakse kolmes vanuserühmas: 5.-6, 7.-9 ning 10.-12. kl ja täiskasvanud. Igal aastal osaleb keskmiselt 60-80 õpilast. Aastate jooksul on ettevõtmisest osa võtnud ligi 1500 õpilast, lisaks sadu lugemiskettides osalenuid.
Osalejad
Osalejaid igast eesti piirkonnast Saaremaalt, Elvast, Raplast, Tartus, Tallinnast, Aravetelt, Narvast jne
Hindajad
Noori on käinud hindamas ning neile juhtnööre jagamas (hääleharjutusi, soovitusi repertuaari valikuks, pinge maandamise oskusi, tekstianalüüsi jne) Indrek Saar, Ülle Lichtfeldt, Kalju Komissarov, Helen Rekkor, Mari Tarand, Urmas Lennuk, Ain Roost, Tõnis Lukas, Arvo Sarapuu, Virko Annus, Helen Rekkor, Arlet Palmiste, Toomas Lõhmuste, Mihkel Kabel, Alo Kõrve, Veiko Tubin, Iivi Leppik, Rain Simmul, Katrin Nielsen, Are Tints, Anne-Ly Sova, Vallo Kirs, Ingomar Vihmar, Sten-Robert Pullerits, Ott Aardam, Liis Aedmaa, Kristiina Alliksaar, Klaudia Tiitsmaa, Ott Aardam, Garmen Tabor, Illimar Vihmar, Jan Teevet, Ursel Tilk, Eva Koldits, Anneli Rahkema, Ago Gaškov jt
Lugemisaasta avaüritus
2010. a avas meie konkursiga Eesti lugemisaasta kultuuriminister Laine Jänes. Kohal viibis ka Ameerika Ühendriikide suursaatkonna kultuuri-ja pressiatašee James Land.
Muutumine rahvusvaheliseks
Võistulugemise piirid on aastate jooksul laienenud ning 2010. aastast andsime võimaluse Eesti kultuuriruumi lõimuda ka väliseestlastel ja eesti keelt teise keelena õppijatel. Osa on võtnud Ameerika, Taani, Rootsi, Soome, Saksamaa, Ukraina, Läti, Belgia, Norra noored. Tutvumisõhtutel vahetati kogemusi, tutvustati oma koole. On hulk veteranlugejaid, kes on alustanud juba 5. klassist ning käinud siin võistlemas igal aastal kuni keskkooli lõpuni. Nende seast on välja kasvanud tuntud lavastajaid ja näitlejaid: Viljandi teatri näitleja-lavastaja Vallo Kirs, kes sai tuntuks juba filmist „Klass“, Tõnis Niinemets, Ringo Ramul, Liisa Saaremäel ning lavakoolis õpib Sten-Robert Pullerits.
Suvekool
Väiksema keeleoskusega noorte jaoks on toimunud kolm korda rahvusvaheline „Hansenist Tammsaareni“ suvekool, mis Albu õpilaste toel on aidanud välismaa õpilasi ja õpetajaid ning vene keelt kõnelevaid eestimaalasi.
Võistulugemise peakorraldajaks on Albu Põhikool ning alati on üritusele õla alla pannud Albu vallavalitsus ning Vargamäe muuseum, kus lugema tulnud noored enne võistlust kirjaniku sünnipaigast inspiratsiooni saaksid. Hea koostöö Albu vallavalitsuse, Albu Toiduaida, Valgehobusemäe spordikeskuse, Rummusaare puhkemajaga julgustas looma ka suvekoole. Õla on alati HT üritustele alati alla pannud kooli endised ja praegused direktorid Õile Kalme, Eduard Ubaleht, Ervin Laanvee, Ervin Jürisoo, Maie Rambi, Rünno Lass, Andy Tilk. Ervin Jürioo jätkas traditsiooni edukalt ka 2006/2007, kui viibisin Krimmis eesti keele ja kultuuri õpetajana. Avakavas on Albu õpilaste muusikalised etteasted kõigile oodatud. Kool on Kaja Kraavi juhtimisel muutunud laulu ja pillimängu mekaks. Võistulugemise alguses on Albu vald aastaid allkirjastanud suvelavastuste koostöölepinguid, jaganud teavet Vargamäel toimuvast. Avamas alati vallavanemad Kalju Kertsmik, Tiina Oraste.
Tänuväärne on olnud kogu Albu koolipere tubli abi võistulugemise korraldamisel
Lugemisketid
Entusiastlike inimeste olemasolu tagas rohke osavõtu ka 2013. ja 2018.rahvusvahelistest Hansenist Tammsaareni lugemiskettidest, veel.
Esimene kett oli pühendatud A. H. Tammsaare 135. sünniaastapäeva ja HT 10. juubeli tähistamiseks, teine EV 100 kingitusena.
Tunnustus
Paljude toetajate ja osavõtjate abiga on üritus muutunud õpilaste-õpetajate hulgas populaarseks ning rõõmu teeb see, et meie ühistegevust on tunnustatud ka riigi poolt:
„Hansenist Tammsaareni“ võistulugemine kuulutati „Eesti tõe ja õiguse aastal“ 2006/2007 õppeaastal Aasta Teoks, 2010. aastal pälvis „Hansenist Tammsaareni“ suvekool Kultuuriministeeriumi ja MISA eesti keele väärtustamise ja lõimimistegevuse valdkonna preemia, 2011. aastal sai „Hansenist Tammsaareni“ töörühm „Eestimaa õpib ja tänab“ auhinna. Lugemiskett oli esitatud 2013. aastal Järvamaa Aasta Teo nominendiks.
Töörühm ja žürii
Et üritus jätkusuutlikum oleks, on palju inimesi meeskonnatöösse panustanud, koosseis vahetunud.
Aitäh, Malle Pau, Maarika Avloi, Claire Miljukova, Rain Kaljura, Kaja Tamsalu, Anneli Trummer, Valdu Konrad, Merike Nuiamäe, Maarja Liiv, Elle Viljamäe, Silvi Väinsalu, Pille Väisanen, Kaja Tammsalu, Kersti Liivak; žüriis korduvalt osalenud Viiu Paljak, Kersti Kertsmik, Aune Suve-Kütt, Reelika Räim, Marika Tamtik, Anne Viljat, Janne Vink, Kristi Kirss, Siiri Kvell, Piret Järvela, Kaja Sarapuu, Birgit Itse jt. Abi sõitudel ja suvekooli vaba aja sisustamisel on andnud perekond Niinsalu, Enno Roos, Malle Lomp, Leho Rohtla, perekond Altmets, Rene Tammleht (kitarrikontsert), Õile Kalme, Maiu Mäe pere ja paljud teised.
Virtuaalne võistlus 2021
Covidi-piirangute tõttu lükkus võistlus kirjaniku sünnipäevalt jaanuari lõpust 12. märtsile Esimene Zoom’i-võitlus Albu ja Narva voor koos laabus hea koostöö, ühisõppuste tulemusena. Kogemused andsid julgust vajadusel ekraani vahendusel jätkata.
Aitäh, Anu Lassi, Ingrid Sommer, Elen Pent, Tiia Mänd, Edda Joost, Mare Kabel, Maret Alev, Küllike Veede, Merike Kernu, Kaja Kraav, Aune Suve-Kütt, Reelika Räim, Ago Gaškov, Eva Koldits, Anneli Rahkema, Triinu Sikk jt.
Projekti juht: Enda Trubok, Hansenist Tammsaareni projekti juht, Albu Põhikooli emakeeleõpetaja 2001-2006 ja 2007-2014
Projekti toetajad läbi aegade: Eesti Kultuurkapital, Kultuurkapitali Järva Ekspertgrupp, Hasartmängumaksu Nõukogu, Haridus- ja Teadusministeerium, HARNO, Järvamaa Omavalitsuste Liit, Järva Maavalitsuse haridus- ning kultuuriosakond, Briti Nõukogu, Avatud Eesti Fond, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi, Eesti Mõisakoolide Ühing, Tanksemäe Saffer, Kehra Vabadussõja Muuseum, Tammsaare OÜ, Eesti Pagar ja Leibur AS, Eesti Piim, Koeru Hooldekodu, MTÜ Kassiaru V.U, ettevõtja Jüri Kurik, Koolibri, Avita kirjastus.